Opevnenie v Českej republike.

Ľahké opevnenie bolo postavené prakticky okolo celých hraníc Českej republiky. Okrem línií, priliehajúcich k štátnej hranici, boli postavené línie LO, prebiehajúce po vtedajšej česko-nemeckej národnostnej hranici. Podarilo sa vybudovať aj vnútrozemskú priečku Vltavská línia - Vonkajšia obrana Prahy - Liběchovská příčka. Vo väčšine prípadov tvorí ľahké opevnenie hlavné obranné pásmo. V úsekoch, kde bolo postavené ťažké opevnenie, tvorí LO záchytné pásmo. Okrem známych ropíkov sa v Čechách zachovali aj ich predchodcovia, ľahké objekty vz.36.

Ťažké opevnenie sa v ČR nachádza na severnej hranici od Bohumína po Krkonoše. Jeho úlohou bolo zabrániť nemeckej armáde v rozdelení Československa na dve časti a obkľúčení čs. armády v Českej kotline. Opevnenie je tvorené líniou ťažkých objektov, vyztuženou na strategicky výhodných miestach pevnosťami. Vybudované línie ťažkého opevnenia v ČR sa delia na úseky Moravská Ostrava, Opava, Staré Město pod Sněžníkem, Králíky, Rokytnice v Orlických Horách, Náchod a Trutnov. Počítalo sa s výstavbou 15 pevností. Do septembra 1938 sa podarilo stavebne dokončiť 5 pevností (Smolkov, Hůrka, Bouda, Adam, Hanička), rozostavané boli 4 pevnosti (Šibenice, Skutina, Dobrošov, Stachelberg). Po obsadení Rakúska Nemeckom v marci 1938 bolo 6 objektov TO vybudovaných aj na južnej Morave.


Fotografie (úseky Rokytnice, Náchod, Trutnov).

Úsek Rokytnice v Orl. Horách
Mínometná strieľňa pechotného zrubu R-S-65 Modřín.. Mínometná strieľňa objektu R-S-72 Nízká.. Pohľad cez protitankovú priekopu na objekt R-S-74 Na holém.. Pohľad cez obvodovú prekážku na objekt R-S-74 Na holém.. Pohľad cez obvodovú prekážku na stropnicu objektu R-S-74 Na holém..
Pohľad na pevnostný pechotný zrub R-H-76 Lom pevnosti Hanička.. Pohľad na stropnicu objektu R-H-76 Lom s pechotným a pozorovacím zvonom a kupolou pre zbraň M.. Pohľad na stropnicu objektu R-H-76 Lom s pechotným a pozorovacím zvonom a kupolou pre zbraň M. Vpravo vetrací zvon. Pohľad na stropnicu objektu pre delostreleckú otočnú vežu R-H-78 Paseka pevnosti Hanička. Vľavo zvon pre zbraň N, vpravo kupola pre zbraň D, v strede vetrací zvon.. Pohľad na stropnicu objektu pre delostreleckú otočnú vežu R-H-78 Paseka. V pozadí pevnostný pechotný zrub R-H-77 Pozorovatelna pevnosti Hanička..
Pohľad na kupolu pre zbraň M pevnostného pechotného zrubu R-H-77 Pozorovatelna pevnosti Hanička.. Pohľad zo stropnice objektu R-H-77 Pozorovatelna na objekt pre delostreleckú otočnú vežu R-H-78 Paseka pevnosti Hanička.. Pohľad na delostrelecký zrub R-H-79 Na mýtince pevnosti Hanička.. Pechotný zrub R-S-87 Průsek.. Čelná stena pechotného zrubu R-S-87 Průsek..
Detailný pohľad na zvon pechotného zrubu R-S-87 Průsek.. Pechotný zrub R-S-88 Mlází.. Pohľad zo stropnice pechotného zrubu R-S-88 Mlází.. Pechotný zrub R-S-89 U silnice.. Pohľad na zvon pechotného zrubu R-S-90/II Levý so strieľňami v rôznych výškach..
Úsek Náchod
Pohľad na pravú stranu pechotného zrubu N-S-46.. Pohľad na čelnú stenu pechotného zrubu N-S-46.. Pohľad na tylovú stenu pechotného zrubu N-S-47.. Pohľad na pevnostný pechotný zrub N-S-48 U stodol pevnosti Skutina.. Pohľad na výdrevu šachty do podzemia vo výkope pre delostreleckú otočnú vežu N-S-50 Na kótě pevnosti Skutina..
Pohľad na výdrevu šachty do podzemia vo výkope pre delostreleckú otočnú vežu N-S-50 Na kótě pevnosti Skutina.. Pohľad na pevnostný pechotný zrub N-S-72 Můstek pevnosti Dobrošov.. Pohľad na pevnostný pechotný zrub N-S-73 Jeřáb pevnosti Dobrošov.. Pohľad na delostrelecký zrub N-S-75 Zelený pevnosti Dobrošov.. Podzemné sály v pevnosti Dobrošov..
Banské výztuže v nevybetónovaných podzemných priestoroch pevnosti Dobrošov.. Križovatka chodieb v podzemí pevnosti Dobrošov.. Zošikmená hrana diamantovej priekopy pechotného zrubu N-S-81 Lom.. Pohľad cez obvodovú prekážku na zrekonštruovaný pechotný zrub N-S-82 Březinka.. Pohľad na čelnú stenu pechotného zrubu N-S-82 Březinka..
Pohľad na tylovú stenu pechotného zrubu N-S-82 Březinka.. Pohľad do pravej streleckej miestnosti pechotného zrubu N-S-82 Březinka (2xzbraň D)..
Úsek Trutnov
Ropík v blízkosti pevnosti Stachelberg.. Vpredu ropík, vzadu pevnostný pechotný zrub T-ST-73 Polom, jediný vybetónovaný objekt pevnosti Stachelberg.. Čelná stena pevnostného pechotného zrubu T-ST-73 Polom pevnosti Stachelberg.. Vybetónovaná výťahová šachta a schody do podzemia nepostaveného pevnostného pechotného zrubu T-ST-72 pevnosti Stachelberg..
Iné zaujímavosti
Pohľad do hlavnej pevnostnej priekopy bastiónovej pevnosti Josefov. Vpravo vchod do podzemia a výjazd na krytú cestu, vľavo vzadu nedávno objavený pevnostný most.. Pohľad do hlavnej pevnostnej priekopy bastiónovej pevnosti Josefov. Vpravo krytá cesta s traverzami, za ňou bok ravelinu, vľavo špica bastiónu.. Pohľad na zasekané delostrelecké strely v stene kostola na Chlume, pamiatka na prusko-rakúsku vojnu 1866, bitku pri Hradci Králové 3. júla 1866. Strely boli vystrelené rakúskym delostrelectvom pri protiútoku rakúskych záloh na Chlum..



Späť na hlavnú stránku.